Bez potřebného vybavení v podstatě nemá význam s včelařením vůbec začínat. V našem prvním díle určeného pro začínající včelaře jsme se věnovali výběru správného úlu i umístění. Nyní přichází na řadu díl druhý, který je zaměřen na správnou volbu včelařských potřeb. Co všechno budete potřebovat?
Bez ochrany to nepůjde
Nejenom u začínajících včelařů, ale také u těch zkušenějších je ochrana výrazně doporučována. Ti zkušenější sice již mohou znát vhodné metody obrany, ale nikdy není důvod riskovat. A to by si měl uvědomit i každý začínající včelař. Jako základ včelařských potřeb je tedy ochranná výbava. Mělo by se jedna o včelařský klobouk, který ochrání i celý obličej, přičemž dále nelze zapomenout ani na rukavice a pochopitelně i včelařskou kombinézu, která ochrání zbytek těla. Jedině takto je nováčkům doporučováno chodit k úlu.
Dýmák neboli kuřák
Taktéž jedna z naprosto základních potřeb, která žádnému včelaři nesmí chybět. Jedná se o na první pohled jednoduché zařízení, jehož hlavní účel je jednoduchý – je to vydávání kouře. Ten je velmi důležitý ve chvíli, kdy se chystáte otevřít úl. Jelikož včely se snaží své úly bránit, je právě dýmák dobrým pomocníkem, jak je zahnat na potřebné místo. Včely se instinktivně přesunou do míst s nejmenší koncentrací kouře a vy tak budete mít požadovaný prostor volný. Po pořízení dýmáku doporučujeme jeho vyzkoušení. Je třeba prostor úlu zakouřit optimálně, tedy ani moc, ani málo. Zde pochopitelně pomůže především dostatek cviku.
Spolu s dýnkem je vhodné pořídit si i vhodné palivo. O jaké se jedná? Můžete ho koupit, stejně jako je možné ho nasbírat. Hodí se třeba smrkové nebo jedlové jehličí, použita může být i sláma, nebo též dubová práchnivina. To vše vytvoří požadovaný kouřový efekt.
Rozpěrák
Tuto nezbytnou pomůcku využije každý včelař ve chvíli, kdy bude třeba uvolnit trámky úlu. Pokud jsou zastavěné včelím dílem. Jedná se o na první pohled velmi jednoduchou, ale zároveň o velmi praktickou pomůcku. Jejím cílem je výrazné ulehčení práce na samotném úlu. Rozpěráky doporučujeme volit primárně kvalitnější, nejlépe potom takové, které jsou ošetřeny lakovanou vrstvou. Ta prodlužuje jeho životnost třeba i na několik let.
Smetáček
Začátečníkům se může zdát smetáček jako zbytečnost, jelikož často přesně nevědí, o co se jedná a čemu se používá. Od toho, který se využívá v domácnosti, se totiž značně liší. Včelařský smetáček je totiž určený nikoliv k vymetání nečistot z úlů, ale je určený k ometání včel. Toho se využívá v době takzvaného medobraní, kdy je třeba docílit toho, aby při skládání rámků nedošlo k tomu, že na nich stále budou ještě nějaké včely. Základem správného smetáčku jsou hlavně velmi jemné štětiny. Pro začátečníky tato výbava plně postačuje, zatímco profesionálové, kteří mají mnoho včelstvech, často používají spíše elektrické ometače včel. Ty už jsou ale podstatně dražší.
Pomůcky na práci s medem
To poslední, na co se při našem výčtu nezbytných pomůcek pro začínající včelaře zaměříme, jsou všechny nezbytnosti, které souvisí s prací s medem. Mezi naprosté základy patří síta na med, která umožní jeho cezení. Stejně tak to může být ale i medomet. U úplných začátečníků však doporučíme si ho spíše nejprve půjčit a teprve později investovat do vlastního.
A aby byl náš výčet potřebných včelařských potřeb kompletní, zakončíme druhý díl našeho seriálu tím, že doporučíme pořídit ještě drobnosti, jako je třeba konev na med, jednotlivé sklenice pro uchování medu, nebo odvíčkovací vidličku. Pokud se budete našich rad a tipů držet, rozhodně si můžete být jisti, že vám na startu vašeho včelaření nebude absolutně nic chybět.