Bez čeho se žádný včelař neobejde, to je rozhodně úl. Jedná se o nutné obydlí pro včely, které si postupem času prošlo zajímavým vývojem, a tak v dnešní době doporučíme volit spíše modernější řešení. Než se podíváme na konkrétní možnosti, připomeneme, že je vhodné pořídit úly spíše nové. Vyhnete se tak riziku, že starší a špatně vydezinfikované mohou být spojeny se zavlečením nemocí, jako je mor včelího plodu a řady dalších. Když už použité úly, tak nejlépe od osvědčeného včelaře, u kterého máte jistoty a záruky.
Nástavkový úl dominuje
Při výběrů úlu se setkáte s celou řadou různých možností. Jasně dominující je dnes nástavkový úl, který má oddělitelné části. Díky tomu lze snadno oddělit dno, strůpek, ale i nástavky a samotnou stříšku. Takové úly vynikají hlavně snadnější obsluhou. Díky nim si výrazně ušetříte budoucí práci spojenou s péčí o včely. Jelikož jistě chcete být moderním včelařem, nezbývá než je jasně doporučit i Vám.
Jak je to s materiálem?
Určitě dominuje ten přírodní, v podobě dřeva. Nic ale není tak jednoduché a tak v souvislosti s materiálem hraje roli i to, zda jde o úl tenkostěnný, nebo tlustostěnný. Stejně tak se na trhu setkáte s variantami, jako jsou verze uteplené a neuteplené. Jak vybrat tu pravou? Primárně rozhoduje nadmořská výška, průměrné teploty v oblasti, nebo poloha samotného stanoviště. Pokud si nejste jisti správným výběrem, poptejte se, nebo se inspirujte u včelařů v okolí. Jistě budou sdílní.
Jeden úl postačí
Mnozí začínající včelaři dělají tu chybu, že začínají s velkým počtem včelstev. Je to zbytečné a může to přinášet komplikace. Základem by měly být dvě včelstva, k čemuž vám postačí jeden nástavkový úl. To platí i u silnějších včelstev, kde bez problémů můžete pořídit úl, který bude mít hned čtyři nástavky.
Kam úl umístit?
Úl tedy máte a přichází na řadu otázka spojená s tím, kam přesně ho umístit. Ve včelařství je dobré začít ve správnou dobu, která by měla být v období jara. Není to ale podmínkou, jenom výhodou. A to v souvislosti s prvními prolety včelstev. Když jde o správné umístění úlu, vždy by se měly nacházet v závětří.
Dále je důležitá také jejich orientace v souvislosti se světovými stranami. A to tak, že úly musí stát s česny obrácenými směrem na jihovýchod. Ani tím ale alchymie spojená s umístěním úlu nekončí. Je třeba zajistit, aby v odpoledních hodinách došlo k dostatečnému zastínění úlu. A to například stromy nebo vyššími keři, stejně jako to může být blízkou stavbou.
Myslete i na včely
Tolik základní fakta ke správnému umístění úlu. Pokud máte několik míst vytipovaných, nezapomínejte myslet také na svá včelstva. A to s ohledem na to, že by v dostupnosti úlu měl být také dobrý a bohatý zdroj vody. Pochopitelně nesmí chybět ani to hlavní, tedy dostatek luk a pastvy. I když se výběr tímto způsobem značně zužuje, je třeba říci, že mnohdy mohou plně postačit okraje měst, okolí zahrádkářských kolonií a další oblasti, které víceméně vyhovují potřebám včel i včelaře. Třeba okraje lesů, blízkosti různých alejí a sadů, či jinak podobná místa. Jistě i ve svém okolí to pravé najdete.
Kam úly neumísťovat?
První díl našeho seriálu uzavřeme tím, kam úl nikdy neumísťovat. Nehodí se jakékoliv námrazové kotliny a jiná místa, stejně jako lokace, kde se během dopoledních hodin objevuje delší dobu stín. Pochopitelně by se nemělo jednat ani o místa, která jsou přehnaně větrná. Pozor také na sousedské spory, jelikož v místech s vyšší hustotou lidí je pochopitelné, že lidé včelstva nemají rády a proto i tento fakt nezapomínejte zohlednit. A to ať se jedná jak o blízkost úlů, tak i o dráhy letu samotných včel, které budou mířit za potravou, nebo následně zpět do úlu.
To vše může mít na vliv na zdraví včel a předejít nemoc jako je například mor včelího plodu.