Včelaření má své klady, ale i zápory. Pokud jste ještě nezačali, je dobré si tento díl našeho seriálu přečíst. Prvním mínusem může být fakt, že včely jsou živé organismy, které jsou náchylné na možná onemocnění. A mor včelího plodu je jenom jedna z chorob. Může se proto stát, že i při dobré péči o včely dojde k tomu, že bude včelstvo oslabeno, nebo dokonce vyhyne.
Včelaření bere čas, ale i peníze
Je tu ještě jedno negativum, na které nelze zapomínat. Je to jasný fakt spojený s tím, že včelaření může začínajícímu i pokročilému včelaři vzít poměrně dost volného času (Seriál díl 6. – Jak zhruba vypadá kalendář včelaře). Ten ale není jediný. Vezme také hodně peněz. A to jak v souvislosti s pořízením výbavy, tak i v souvislosti s tím, že je třeba objednat testy na mor včelího plodu a další nemoci. Také nezapomínejme třeba na výdaje spojené i s pořízením včelstva.
Je to zajímavá a rozmanitá práce
Pojďme na plusy, které včelaření má. Rozhodně se jedná o zajímavou a rozmanitou práci. Výhodou je to, že probíhá v přírodě, na čerstvém vzduchu. Může tedy být zajímavou formou relaxace a pro mnohé i jasnou možností, jak si doslova vyčistit hlavu. To mnoho včelařů rozhodně pravidelně oceňuje. A k tomu přidávají i to, že jsou součástí zajímavé komunity, která má jeden společný zájem. I toto je jedním z plusů, který rozhodně musíme zmínit.
Máte med, na kterém lze i vydělat
Hlavním plusem včelaření je rozhodně to, že máte k dispozici med. Ten vyrábějí z velké části sami včely, a to z nektaru, který posbírají na rostlinách. Vaším úkolem je ho jenom stočit. Následně máte bezplatný přísun medu třeba na následující roky. A který z včelařů chce i snížit výdaje spojené s jeho koníčkem, ten může pár sklenic i prodat. V dnešní době je o vše, co je domácí, opravdu velký zájem. Od toho se odvíjí také cena domácího medu, která může být pro včelaře poměrně zajímavá.