1. Může “AGRO-LA”, spol. s r. o., provádět vyšetření na přítomnost moru včelího plodu?
“AGRO-LA”, spol. s r. o. středisko laboratoř, Jindřichův Hradec získala od Českého akreditačního institutu dne 9.2.2023 osvědčení o akreditaci č. 67/2023, které, mimo jiné, společnost opravňuje toto vyšetření provádět. Přesný název a identifikaci zkušebního postupu naleznete v osvědčení o akreditaci v horní polovině strany č. 9.
2. Jaké jsou důvody provádět vyšetření na přítomnost moru včelího plodu?
Důvody jsou obecně dva. Prvním důvodem je zájem chovatele (princip samokontroly) vědět o svých včelstvech vše.
Druhý důvod vyplývá z Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2017, která je v souladu se zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, kde stanovuje Ministerstvo zemědělství povinné preventivní a diagnostické úkony k předcházení vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, jakož i k jejich zdolávání, které se provádějí v příslušném kalendářním roce a určuje, na které z nich a v jakém rozsahu se poskytují příspěvky z prostředků státního rozpočtu.
Povinné úkony hrazené chovatelem zvířat, B. Kontrola zdraví
ExM110 – MOR VČELÍHO PLODU – Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli, medných zásob
od všech včelstev na stanovišti.
Odebírají se:
1. vzorky měli odebrané z podložek, které jsou umístěny na dně úlů nejméně 14 dnů z každého včelstva na stanovišti
nebo
2. medné zásoby z plodového plástu o hmotnosti minimálně 15 g medu (objem polévkové
lžíce) z každého včelstva na stanovišti zabalené v nepropustné vzorkovnici (sklo, plast)
Měl ze dna úlů nebo medné zásoby se odebírají jako směsný vzorek, který může zahrnovat maximálně 25 včelstev
Provádí se:
a) před přemístěním včel nebo včelstev (včetně kočovných včelstev) na vzdálenost větší
než 3 km; vyšetření má platnost v příslušném kalendářním roce
b) před přemístěním včelích matek na vzdálenost větší než 3 km; vyšetření má platnost
v příslušném kalendářním roce
3. Jaké označení důvodu vyšetření provádí laboratoř “AGRO-LA”, spol. s r.o. Jindřichův Hradec ?
Laboratoř “AGRO-LA”, spol. s r. o., Jindřichův Hradec provádí vyšetření z prvního důvodu, viz. výše a zároveň z druhého důvodu s označením ExM110 – MOR VČELÍHO PLODU – VyLa (BV). Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli nebo medných zásob od všech včelstev na stanovišti. Měl ze dna úlů nebo medné zásoby se odebírají jako směsný vzorek, který může zahrnovat maximálně 25 včelstev z jednoho stanoviště:
a) před přemístěním včel nebo včelstev (včetně kočovných včelstev) na vzdálenost větší než 3 km; vyšetření má platnost v příslušném kalendářním roce
b) před přemístěním včelích matek na vzdálenost větší než 3 km; vyšetření má platnost v příslušném kalendářním roce
4. Proč někteří veterináři Státní veterinární správy tvrdí, že neuznají protokol o výsledku laboratorního vyšetření na přítomnost moru včelího plodu vydaný vaší laboratoří?
Pokud předkládáte veterináři protokol o zkoušce z naší laboratoře, který byl pořízen z důvodu označení ExM110, je veterinář povinen tento protokol uznat (dle vyjádření ústředního ředitele Státní veterinární správy MVDr. Zbyňka Semeráda).
AGRO-LA, spol. s r. o., Jindřichův Hradec usiluje i o uznání protokolu o zkoušce z důvodu označením EpM120 a EpM130. Stanovisko Státní veterinární správy zatím nepotvrdilo možnost akceptovat i tyto důvody. Věříme, že v budoucnu dostaneme od Státní veterinární správy souhlasné stanovisko k uznávání zmiňovaných důvodů spadajících pod povinné úkony hrazené ze státního rozpočtu.
5. Jak je možné, že vaše cena je výrazně nižší než ji nabízí konkurence ?
Naše laboratoř nedělá pouze vyšetření na přítomnost moru včelího plodu, laboratoř se zaměřuje na laboratorní rozbory mnoha odvětví. Více informací naleznete zde: www.agrola.cz
Agar, na kterém kultivujeme bakterie, si sami připravujeme – v oddělení živných půd. Nemusíme ho kupovat a to proces zlevňuje. Hlavní myšlenka nabídnout včelařům komerční vyšetření přišla s dlouholetou spoluprácí s Biologickým centrem akademie věd – Ústav půdní biologie, Ing. Václav Krištůfek, CSc. Cílem této spolupráce bylo vyšetření nabídnout co nejširšímu počtu chovatelů.
Myšlenka dostala konečnou podobu – “VČELAŘ BY SE MĚL DOZVĚDĚT O ZDRAVÍ SVÝCH VČELSTEV ZA CENU JEDNÉ SKLENICE MEDU”.