Pokud se mluví o onemocnění včelstva, platí jedno důležité pravidlo. Vždy je vhodné myslet na prevenci. Tedy třeba na to, aby mor včelího plodu a další nemoci vůbec nenastaly. V souvislosti s tím budeme v našem seriálu pokračovat představením několika nemocí, ke kterým dodáme právě rady, jak jim nejlépe předcházet.
Mor včelího plodu
Jdeme na jednu z nejzákeřnějších nemocí, která se může u vašeho včelstva objevit. Je to poměrně nebezpečný mor včelího plodu, který znamená v podstatě nutnost vyhubení veškerých vašich včel, ale znamená i nutnost dodržení rozsáhlé karantény. Předcházet nemoci lze dvěma způsoby. První je spojena s důkladným čištěním a s důkladnou hygienou. Druhá je založena na tom, že budete využívat jenom kvalitní včelstva.
Varroáza
Jde o onemocnění, které je způsobeno parazitem, který napadá včely. I tato nemoc patří mezi ty výrazně nebezpečné. Mimo jiné proto, že parazita včely snadno přenáší, přímo na svém těle. S prevencí opět souvisí hygiena, ale i nutnost v případě podezření ihned začít s léčbou. A to pomocí kontaktních pásků, nebo pomocí odparů.
Nosemóza
Onemocnění, které postihuje zažívací trakt dospělých včel. Nejvíce se objevuje v období jara. Pokud je třeba myslet na preventivní opatření, je dobré i v tomto období nechávat včely dostatečně proletět. Také je dobré myslet na vytvoření vyšší teploty, jelikož právě té hmyzomorka, která je původcem nemoci, nedokáže odolat. Pokud jde lékařskou formu prevence, mohou se používat antibiotika, která jsou ale v ČR zakázaná.
Zvápenatění včelího plodu
Velmi nebezpečná nemoc, která se projevuje tím, že larvy přecházejí doslova v mumifikaci. Důvodem je nejprve napadení potravy a poté její spotřebování. Účinnou pomocí je využívání kyseliny mravenčí. Její páry dokážou tento problém pomoci eliminovat. Také je třeba pravidelná dezinfekce úlu.