S chovem včel souvisí i teoretické znalosti. Třeba o tom, jak dlouho včely žijí. Tedy v tom ideálním případě, pokud je nepostihne mor včelího plodu nebo jiné nemoci. Proto se budeme v tomto díle našeho seriálu věnovat právě tomuto zajímavému teoretickému faktu.
Matka
Začít je třeba tím hlavním a nejdůležitějším. Je to matka, která by měla být vždy ve včelstvu jenom jedna – tedy až na výjimky, kdy v úlu dosluhuje ta starší, kterou postupně začíná nahrazovat matka mladá. My se podíváme na ideální stav. Ten je spojený s tím, že matka se může dožít i 5 let života. Jde ale i maximální údaje. Z praxe včelařů je patrné, že optimální doma života matky jsou při správném včelaření zhruba dva až tři roky. Vše je samozřejmě individuální a záleží na podmínkách.
Trubec
Jedná se o včelího samce, který je také nezbytnou součástí úlu. Je s ním však spojena jedna nevýhoda. Je to hlavní přenašeč různých nemocí. Případný mor včelího plodu nebo jiná nemoc by mohla mít pro včelstvo fatální následky. Proto nezapomínejte na vhodnou prevenci. Když se podíváme na konkrétní délku života u průměrného trubce, tak se pohybuje v rozmezí šesti až osmi týdnů. To za předpokladu, že nedojde ke spáření s včelí královnou. V takovém případě se jeho život může výrazně zkrátit, jelikož ihned po daném aktu umírá.
Dělnice
Nezbytná součást každého včelstva. Dělnice je hlavní součástí každého včelstva, jelikož v úlu odvádí tu nejdůležitější práci. A odvádí ji velmi tvrdě, což se podepisuje i na průměrné délce života. Ta je podobně jako u trubce v rozmezí šesti až osmi týdnů. Tedy v případě narození v době jara a začátku léta. Ty dělnice narození na konci léta a na podzim se mohou dožívat šesti až osmi měsíců. To proto, že začnou pracovat až za několik měsíců. Logicky vzato, kdyby nepracovaly vůbec, mohou se dožít věku ještě delšího, podobně jako samotná královna.