Med mají rádi děti pro jeho sladkou chuť, stejně jako mu na chuť přicházejí i dospělí, jelikož má mnoho pozitivních účinků. Pokud včelstvo nepostihnou nemoci, jako je nebezpečný mor včelího plodu a jiné problémy, je medu více než dost. A jaké jsou jeho druhy? Podívejme se na hlavní rozdělení.
Medovnicový med
Někdy se mu také říká lesní med. Je charakteristický tím, že obsahuje mnoho minerálů a jiných prvků, tak může být pro lidské zdraví prospěšnější. Vzniká tak, že dochází k filtraci mízy jehličnaté, ale také listnatých stromů. Někdy může být charakteristický i lehce ostřejší chutí.
Smíšený med
Už název jasně ukazuje, že jde o směs dvou medů. A to medovicového a květového. Může jít o různé poměry a záleží na výrobci, jakou kombinaci obou zvolí. Obvykle je smíšený med založený na stejném poměru obou zmíněných medů. Z každého tak lze získat stejný poměr jednotlivých prospěšných látek.
Plástečkový med
Jedná se o celkem zajímavý unikát. To proto, že je uložený v panenských plástvích a tímto způsobem je také distribuován. V podstatě se jedná o surový, nijak nezpracovaný med. Díky tomu lze maximálně využít obsah jeho prospěšných látek, které z něho nemizí. Zaujme i jeho balení, kde jsou plástve jasně charakteristické.
Pastovaný med
Jedná se o typ medu, který vzniká z květového. U něho je využita šetrná metoda takzvaného pastování. Jedná se o metodu, díky které se má zamezit budoucí krystalizaci medu. Má tak charakteristickou krémovou konzistenci i strukturu. Jeho vlastnosti mu zůstávají dlouhodobě.
Květový med
Rozhodně druh medu, který je aktuálně tím nejznámějším. Pochází hlavně z nektaru různých květů. Včely, kterým nehrozí mor včelího plodu, ho vyrábějí hlavně na jaře, kdy je daného nektaru více než dost. Vyznačuje se hlavně vyšším obsahem pylu, stejně jako tím, že je pro lidské trávení velmi dobře stravitelný.