Chcete se stát zapáleným a zkušeným včelařem a právě náš seriál vám k tomu pomáhá? Pokud ano, je tady jeho třetí díl. Ten je zaměřený na to, že se společně podíváme na informace, kolik včelstev si pro začátek pořídit. I to je dobré vědět, jelikož jedině tak se jako začátečník zvládnete o všechny bez problémů postarat. Pochopitelně je tato informace spojena také s tím, kolik máte úlů, nebo v jaké oblasti včelaříte. My vám dáme rady hlavně obecné, doporučované každému začátečníkovi.
Osvědčený počet? Je jich pět
Když se zeptáte jakéhokoliv zkušeného včelaře, jistě dostanete stejnou, nebo velmi podobnou odpověď. A to takovou, že ideální počet včelstev, která je dobré si pro začátek pořídit, je pět. Jde o léty osvědčený počet, který jak sami uvidíte, je pro začátečníka zcela optimální. Jaké jsou k tomu důvody?
Když si pořídíte včelstev více, pamatujte na to, že jako začátečník se o ně nezvládnete postarat. Včelaření bude mít jistě jenom jako koníčka pro volný čas a tak by vám jednoduše nezbýval čas. A to by mohlo vést i k rapidnímu úhynu jednotlivých včel. Špatné je ale mít i menší počet. Ale určitě to není takový problém, jako v prvním případě. Zde hraje roli spíše to, že byste jako včelaři měli příliš mnoho volného času, protože obsloužit jedno včelstvo je celkem hračkou. Tím, že nebudete mít nic jiného na práci, by mohlo docházet k neustálému otevírání jednoho úlu, čímž včely budete výrazně ručit. A to se může také projevit na tom, že začnou hynout.
Pět včelstev pomůže pokrýt i případné problémy
Jako začátečník samozřejmě nemusíte vždy a v čas odhalit veškeré problémy, které jsou ve spojení s včelstvy, a to pokud jde o jejich nemoci, nebo podobné komplikace. Když budete mít včelstev málo, třeba jenom dvě, může úhyn jednoho znamenat to, že vám zbude jenom jedno a problém, který to způsobuje, jsme popsali výše. U pětice včelstev samozřejmě není takový problém, když jedno uhyne. Zbudou vám nejenom další čtyři, ale můžete celkem snadno odhalit chybu a u těch ostatních se jí již vyvarovat.
Pozor na kvalitu včelstva
Optimální číslo tedy znáte. To ale neznamená, že je možné pořídit si včelstvo v podstatě jakékoliv. Je tomu přesně naopak. Vždy by mělo být silné, jelikož jedině tak může odolat i případným vašim začátečnickým chybám. V tomto případě je dobré vždy oslovit zkušeného včelaře, a to nejenom případnou poptávkou na prodej, nebo v souvislosti s tím, zda nemá kontakty. Nikdy nedoporučujeme kupovat včelstva od různých pochybných lidí. Pamatujte, že jenom kvalitní a zkušený včelař dokáže nabídnout ty nejlepší. A to proto, že tím vlastně pomůže svému kolegovi, budoucímu včelaři.
Rozšiřovat je třeba postupně
První rok včelaření, s ohledem na počet včelstev, tedy máme popsán. Jak je to ale s roky dalšími? To už je čistě individuální a roli hraje to, jak onen první rok vlastně probíhal. Pokud bylo vše v pořádku, čas víceméně zbýval a myslíte si, že byste zvládli více, není problém si na následující sezonu dokoupit další. Rozhodně to ale nepřehánějte. Je lepší postupovat pomalu a mít tak třeba jenom o jedno, nebo o dvě navíc. Jak proto, že je stále nutné myslet hlavně na vaše časové možnosti, tak i proto, že je nutné myslet také na nezbytné zázemí pro včely, stejně jako na jejich vybavení.
Problémem však nemusí být ani snížení počtu následující rok. Ideální ve chvíli, kdy jste nestíhali, nebo se stále ještě objevují různé začátečnické chyby, které bude nutné vychytat. Teprve poté je vhodné posunout se dále, k většímu počtu. Zkrátka a jednoduše spěchejte pomalu, a pokud si nejste jisti, není žádnou ostudou to, že si necháte od někoho z těch zkušenějších poradit.