Náš seriál pokračuje. Již víte, jak začít, stejně jako víte, jaký problémům se vyhýbat. Mezi ty patří i nemoci, jako je třeba včelí mor. Nyní se podíváme také na to, co je potřeba ke zpracování a také skladování medu. Naprostým základem jsou různé druhy nádob, které jsou označované jako stáčecí nádoby. Mohou být z nerezu, ale problémem není ani plast – tedy pokud umožní využití v potravinářství. Dále nezapomínejte také cedníky, díky kterým zajistíte lepší kvalitu medu, jelikož vám snadno pomohou odstranit případné pevné nečistoty, které se do něho mohou dostat.
Co budete potřebovat na zpracování?
Očekáváte velké množství? Pokud je vaše včelstvo v dobré kondici a netrpí problémy, jako je třeba mor včelího plodu, dá se očekávat, že množství medu nebude nijak malé. A tak je vhodné mít k dispozici vybavení na jeho zpracování. Určitě se hodí pastovače medu, které by měly být nedílnou součástí každého včelaře. Dále nezapomínejte ani na stroje určené na ztekucování medu, jelikož je to právě tekutá forma, která je dnes tou nejoblíbenější. Jak pro snadné použití, tak pochopitelně i pro další zpracování.
Jaké jsou vhodné obaly a nádoby?
Poslední částí, která musí patřit mezi základní vybavení každého včelaře, pokud jde o skladování a také zpracování medu, jsou nádoby na finální skladování. I zde by se mělo jednat o výbavu, která je určena výhradně k uskladnění potravin. Důležitá je také celková těsnost, pomocí které zajistíte jak delší trvanlivost medu, tak eliminujete i kontakt se vzduchem a okolním prostředím. Možným řešením jsou třeba klasické sklenice se zavařovacím nebo šroubovacím víčkem. Dále to mohou být ale i nádoby z nerezu, které umožní pevné uzavření. Najít to pravé lze ale i v segmentu plastových nádob. Kdo s včelařením začíná, tomu doporučujeme možné nádoby, ideálně v podobě sklenic, poptat mezi svými známými.