Víte všechny hlavní věci, co souvisí se začátkem včelaření? Máte jasno v tom, co budete potřebovat? Jak poznat mor včelího plodu? Potom je tu další díl našeho seriálu, zaměřený na termíny. Jak zhruba vypadá kalendář včelaře? Přinášíme vám ho.
Leden
Provedení zimního odběru, přesívání, eliminace příměsí a pozvolné vysušení při pokojové teplotě. Také se zaměřte na případný mor včelího plodu a další nemoci.
Únor a březen
V této době je třeba myslet na jarní přeléčení, pokud vzorky ukázaly, že s vaším včelstvem není něco v pořádku. Také se jedná o dobu, kdy je třeba věnovat se úlům a opravit je, pokud jsou jakkoliv poškozené.
Březen
V březnu je třeba eliminovat první trubčí plody, přidávat mezistěny a také se dobře vybavit pomůckami, které souvisí s medobraním.
Květen
V tomto měsíci nastává produkční sezona. Zaměřte se hlavně na chov matek a zajistěte, aby měly dostatek místa ke kladení.
Červen
Oblíbené období každého včelaře – takzvané medobraní. Tento měsíc je označován jako jeden z vrcholů včelařské sezony.
Červenec
Ukončování medobraní a také doby, kdy je třeba podpořit krmení vašeho včelstva. V tomto období také doporučujeme více hlídat úly, aby se nestaly terčem různých nepoctivých včelařů.
Srpen
Pokračování v krmení, a to pomocí cukerného roztoku, nebo pomocí speciálního krmiva. To je hlavní úkol, který je s tímto měsícem spojený. Také je vhodné poprvé instalovat gabonové pásky.
Září
Měsíc spojený hlavně s pozorováním vašich včel. Cílem je odhalit případné zdravotní problémy. Pátrejte po různých defektech a zjišťujte, zda se neobjevují problémy. Instalované gabonové pásky je třeba během tohoto měsíce bezpodmínečně vyjmout.
Říjen
V toto období začněte preventivně bojovat proti roztoči. Za tímto účelem lze pořídit řadu funkčních produktů.
Listopad
Období, kdy jsou včelstva bez plodů. Zaměřte se hlavně na kontroly podložek a samostudium.
Prosinec
Dokončování případného léčení, čištění podložek, samostudium a příprava na měsíc leden, během kterého pět začíná o něco intenzivnější včelařský rok.