Říkáte si, jak se vyrábí med? A že je to činnost skutečně jednoduchá? Není vše tak, jak se zdá. Pokud jako včelař zvládnete všechny nástrahy, jako je mor včelího plodu a další problémy, a dojdete až je kroku, který je spojený s výrobou medu, budou se vám naše informace hodit.
Podíl má hlavně vaše včelstvo
Aby byl med, je nutné mít kvalitní včelstvo. To znamená, že by mělo být dostatečně velké a také zdravé. Hlavně dejte pozor na již zmíněný mor včelího plodu. Jedině tak budou včely sbírat nektar, který se následně předává do úlu, kde dochází k následnému odpařování. Jde o klasickou a postupnou činnost, bez které se budoucí výroba medu neobejde.
Následně je to na vás
Jakmile jsou plástve plné, je třeba začít med postupně získávat. Ideálním pomocníkem je takzvaný medomet, kde se pomocí odstředivé síly med jako takový dostane do dané nádoby, kde už je připravený k dalšímu zpracování. Toto je však jeden z nejdůležitějších kroků. Čím lepší medomet, tím více suroviny lze získat.
Med prochází přes síta
Nyní je třeba med nejprve jednoduše vyčistit, a to tak, že se postupně stáčí přes dvojici sít do příslušené nádoby, ve které se nechá několik dní odstát. Tato fáze je čistící. Některé nečistoty zůstanou na sítech, jiní se usadí na dně nádoby a další vyplavou na povrch. Díky tomuto kroku dojde k dokonalému vyčištění a k tomu, že už je k dispozici med v té nejlepší možné kvalitě.
Stáčení do příslušných nádob
Nyní přichází na řadu poslední fáze spojená s výrobou medu. Je už celkem pohodlná, jelikož jde jenom o stáčení čistého medu do příslušných nádob. Ty by měly být dokonale čisté, následně by měly být pevně uzavřeny a uloženy na místo, které bude nejenom tmavé, ale které bude také dostatečně suché. Poté už stačí postupně brát jednotlivé sklenice a med konzumovat, nebo prodávat, jako je tomu u velkých včelařů. (Co vše je potřeba ke zpracování medu a uskladnění medu naleznete ZDE)