Asi byste ve svém okolí těžko hledali někoho, kdo alespoň jednou v životě nedostal žihadlo od včely. Pro někoho může bodnutí od včely znamenat pouze krátkodobou mírnou bolest, pro jiného i ohrožující stav. Jak tedy správně postupovat při bodnutí včelou?
Nejdůležitější je žihadlo co nejrychleji vyjmout
Možná vás to překvapí, ale žihadlo zůstává samostatným živým orgánem, který pracuje i po vpichu. Dá se říci, že si ještě asi minutu žije svým vlastním životem. Bodla žihadla se totiž během této doby zavrtává stále hlouběji do rány a co je horší, pomocí tzv. vratizoubků tam drží stále pevněji. Zároveň se však z jedového váčku, který je na konci žihadla umístěný, stále uvolňuje do rány další jed. Pokud vás tedy bodla včela, co nejrychleji se pokuste žihadlo vytáhnout.
Jak správně vytáhnout žihadlo?
Nedoporučuje se ho jednoduše sevřít a vytáhnout, jak by vás mohlo napadnout. Tímto způsobem si totiž pravděpodobně vmáčknete zbytek jedu z jedového váčku do rány ještě před tím, než žihadlo vytáhnete ven. Daleko lepší je tak použít nehet, pinzetu, obrácenou stranu nože nebo jiný podobný předmět, a žihadlo vyškrábnout.
Žihadlo je vytaženo, co dál?
Po bodnutí včelou následuje téměř vždy otok. Místo vpichu je tak dobré chladit studenou vodou či ledem, lidově se používá např. i cibule nebo med. Je-li to možné, místo vpichu potřeme mastí s chladivým účinkem a antihistaminiky, např. Fenistil gelem. Postiženého umístíme do stínu a dopřejeme mu dostatek tekutin. Sledujeme, zda nedochází k otoku, který by ohrozil dýchání postiženého. V takovém případě je nutné ihned vyhledat rychlou lékařskou pomoc.
Jak postupovat při bodnutí včelou u alergiků
Má-li alergik u sebe léky (např. adrenalinové pero), je nutné s nimi zahájit první pomoc tak, aby nedošlo k anafylaktickému šoku. Postiženého odvedeme do klidné místnosti (pokud to jeho stav umožňuje), podáváme léky mírnící alergické projevy, např. Zyrtec, a sledujeme jeho stav. V případě, že u sebe vhodné léky nemá, případně se stav zhoršuje, ihned voláme rychlou záchrannou službu. V těchto případech jde o život ohrožující stav, a je tedy důležité jednat rychle, ale pokud možno klidně a s rozvahou.
Článek byl vytvořen redakcí Vcelimor.cz, laboratorní vyšetření včelstev na mor včelího plodu.