Včely žijí, podobně jako lidé, ve společnosti, kterou nazýváme včelstvo. To je většinou složeno z jedné matky, určitého množství trubců a mnoha dělnic. Stejně jako my, lidé, tak i včelstva si budují přirozené příbytky a od dob, kdy se včely chovají pro získávání včelích produktů a opylovací činnost, jim tyto příbytky stavíme i my. Takové příbytky nazýváme včelí úl.
Technické pokroky se úlů netýkají
V dnešní době je celosvětově nejvíce rozšířeným typem úlu tzv. nástavkový úl, jehož počátky se datují již do poloviny 19. století a ve své době znamenal revoluci ve včelařství. Včelařství bylo najednou snadnější, snížily se náklady na chov včel a z koníčků začal vznikat včelařský průmysl. Základem nástavkového úlu jsou správné mezery mezi jednotlivými částmi úlu a světe div se, za více než 160 let používání nástavkových úlů se jejich princip v ničem zásadním nezměnil.
Včelí úl je krabice
Včelí úl si lze představit jako krabici čtvercového či obdélníkového půdorysu postavenou většinou na výšku a vyrobenou nejčastěji ze dřeva. Dřevo včely vnímají jako přirozený prvek a je tedy pro stavbu včelího úlu nejvhodnější.
Jistě jste si při procházkách přírodou všimli, že některé úly jsou malé, zatímco jiné mohou být vysoké třeba až dva metry. Pro nástavkové úly totiž platí, že se dají snadno zvětšovat či zmenšovat. Skládají se ze speciálně upraveného dna, nástavků a víka.
Včely nebo stíhačky?
Zmiňované speciálně upravené dno vždy přečnívá trochu dopředu před zbytek úlu. Této části se říká „leták“ a název sám o sobě napovídá, proč tam je. Jednoduše proto, aby včely měly jednodušší vzlet i přistání.
Jak se staví včelí mrakodrap
V nástavcích včely budují své hnízdo. Spodní nástavky jsou určeny pro plodové hnízdo a vrchní nástavky pak pro ukládání medu. Díky systému nástavků si včelař může přizpůsobovat rozměry úlu potřebám včel nebo svým záměrům a setkat se tak můžete opravdu s velmi vysokými úly.
Odnímatelné víko zajišťuje dodatečnou tepelnou izolaci a ochranu úlu, a hraje velmi důležitou úlohu při výměně rámků z nástavků.
Tento článek byl napsán redakcí Vcelimor.cz – laboratorní vyjevení včelího moru.